Рейтинг університетів світу 2025: Українські університети будують глобальні зв'язки
Бібліометричні дані, отримані від Times Higher Education для Всесвітнього рейтингу університетів, показують, що загальна кількість наукових праць, які українські університети підготували спільно з міжнародними партнерами, зросла на 20% у період з 2019 по 2023 рік, до 9 708. Для порівняння, глобальна співпраця Росії за той самий період скоротилася на 8%, що підтверджує інші цифри, які свідчать про те, що війна спричинила колапс у міжнародній науково-дослідницькій співпраці Росії. Хоча час, необхідний для публікації результатів досліджень, і вплив пандемії не дають змоги чітко визначити цю тенденцію, дані свідчать про те, що війна сприяла зростанню кількості партнерств між українськими науковцями та їхніми міжнародними колегами.
«До повномасштабної війни, хоча у нас була певна міжнародна співпраця і ми мали певний досвід, ми ніколи не мали міцних стратегічних партнерств», - каже Олена Тупахіна, проректорка з міжнародних зв'язків Запорізького національного університету.
Її заклад бере участь у програмі Twinning Ukraine, яка встановлює партнерські відносини між українськими та британськими університетами, що координується консалтинговою компанією Cormack Consultancy Group. ЗНУ має побратимські зв'язки з Даремським університетом, і вони співпрацюють над дослідженнями в галузі історії, антропології, психології, права, а також ризиків і небезпек. Одним з таких проектів є документування впливу воєнних ризиків на український ландшафт та природу.
«Ми створюємо тури у віртуальній реальності по територіях, що постраждали від військових дій, для дослідників, яким не дозволено їздити в Україну», - каже Тупахіна.
Студенти, викладачі та адміністрація Запорізького національного університету відвідали Дарем. «Одна з поширених помилок інтернаціоналізації полягає в тому, що вона стосується лише академічних сегментів діяльності університету або лише наукових досліджень - але насправді це дуже складний проект, який охоплює всі шари і всі рівні університетської інфраструктури. Не може бути так, що один відділ інтернаціоналізований, а інший не дуже, тому що потрібно, щоб ці служби і структури працювали разом і розуміли, що таке інтернаціоналізація», - каже Тупахіна.
Співпраця піднімає дух співробітників і викладачів Запорізького національного університету, де всі заняття проходять онлайн, але адміністрація працює в кампусі, де сигналізація повітряної тривоги може спрацьовувати до 20 разів на день, додає пані Тупахіна.
Університети за межами України також отримують вигоду від партнерства. Професор юридичної освіти та досліджень Бірмінгемського університету Ліза Веблі працює над словником верховенства права, «довідником» з конституційної демократії в Україні, у партнерстві з науковцями Львівського національного університету імені Івана Франка та Конституційного Суду України. Вона наголошує на перевагах участі у проекті для своїх студентів.
«Це спосіб зробити щось позитивне і неагресивне, але, сподіваюся, таке, що розширює можливості на майбутнє. І це дуже важливо», - каже вона. «Деякі студенти говорили, наскільки важливо було працювати в партнерстві з іншими студентами і знати, що в Україні є студенти і науковці, які працюють над чимось».
Ігор Коцюба, доцент кафедри фінансових технологій та безпеки в бізнес-школі Даремського університету, переїхав з України до Великої Британії з двома доньками на початку війни. Він використав свої зв'язки на батьківщині для налагодження наукових зв'язків і вважає, що коли настане час відбудови України, для вчених та інженерів з'явиться унікальна можливість застосувати свої дослідження на практиці.
«Дуже часто дивовижні результати [досліджень] залишаються на полиці», - каже він, але Україна могла б стати місцем для пілотних проектів, наприклад, з відновлення міст на більш стійких засадах. «Вся ця співпраця? Я думаю, що вона взаємовигідна».
Rosa Ellis
Усi Новини